ŚWIAT OCZAMI MŁODYCH - konkurs plastyczny na projekt znaczka pocztowego

Pod koniec 2018 r. w Polsce odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie, czyli globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej (COP24).
Z tej też okazji Fundacja Banku Ochrony Środowiska i Poczta Polska ogłosiły II edycję ogólnopolskiego konkursu plastycznego na projekt znaczka pocztowego pod hasłem ”Ratujemy Klimat” poświęconą tematyce zmian klimatu i sposobów jego ochrony.
Trzy zwycięskie prace trafią do placówek pocztowych w całej Polsce, będą zdobić listy i kartki oraz staną się obiektem pożądania filatelistów. W naszej szkole wyłoniono 3 najlepsze prace tj. K. Michalskiego i W. Mikosa, które zostały przesłane do Warszawy.

,,Las też chroni klimat”- K. Michalski

Człowiek rozwijając przemysł i gospodarkę lekceważy prawa natury. Przekształca środowisko i doprowadza do wielu zniszczeń. Jedną z formy przekształceń staje się wycinka lasu. Las to filtr powietrza. Zatrzymuje pyły i zanieczyszczenia przemysłowe. Nawilża powietrze reguluje stosunki wodne. W procesie fotosyntezy pochłania CO2, a produkuje tlen. Aby uniknąć efektu cieplarnianego i jego skutków musimy dbać o tereny zielone, a zwłaszcza lasy. Gospodarka leśna powinna uwzględniać wiedzę ekologiczną. Musimy dokonywać jak najwięcej nasadzeń lasu, które mogą ochronić nas przed zmianą klimatu na Ziemi. Ocieplenie klimatu jest groźne. Może nastąpić stopnienie lodowców Antarktydy, co spowoduje znaczne podniesienie poziomu wód morskich, a to spowoduje zalanie lądów. Wzrost rocznej temperatury zmieniłby warunki życia na Ziemi. Gruntownej przemianie uległaby jej roślinność. Dlatego też pamiętajmy, że lasy mają wpływ na kształtowanie klimatu na Ziemi.

rk02 

,,Rolnictwo w ochronie klimatu”- K. Michalski

Temat konkursu zainspirował mnie ponieważ wokół mnie i na Ziemi zachodzi wiele zmian, na które ogromny wpływ mają ludzie. Aby uchronić nas przed klęskami żywiołowymi musimy wprowadzać jak najwięcej alternatywnych źródeł energii czyli między innymi słońca i wiatru. Interesuje mnie też produkcja paliw z surowców odtwarzalnych. Pola rzepaku mogą dostarczać oleju rzepakowego oraz alkoholu napędowego, którego surowcem mogą być odpady rolnicze np. słoma, a wszystko to by po Ziemi jeździły ekologiczne samochody i maszyny rolnicze przyjazne dla środowiska, emitujące minimalne ilości dwutlenku węgla.

 rk01

Alternatywne źródła energii to bezpieczeństwo klimatyczne”- W.Mikos

Temat pracy zainspirował mnie, ponieważ ekologia, odnawialne źródła energii oraz sortowanie odpadów to jedyne czym możemy ratować nasz klimat. Wszystko co robimy dla naszej atmosfery, to właśnie taka droga do Ziemi bez zanieczyszczeń, pięknej i zielonej. Musimy wejść na tę ścieżkę i ruszyć nią pełną parą bo inaczej za jakiś czas sami udusimy się własnymi odpadami. Dlatego też proponuję w swojej pracy zwiększenie wykorzystania alternatywnych źródeł energii i recyklingu.

rk03

W. Kurnicka

Dzień Unii Europejskiej

Od chwili wstąpienia Polski do Unii Europejskiej jej święto obchodzimy co roku 9 maja. Idea „Zjednoczona w różnorodności” przyświeca wszystkim działaniom państw unijnych. Dziś wielu z nas może potwierdzić, że skorzystał na przynależności do unii i właśnie o możliwościach, jakie ona za sobą niesie opowiadali uczniowie klasy II. Była mowa o procedurach unijnych, jej priorytetach, możliwościach kształcenia czy o rozwoju gospodarczym. Atrakcją tego spotkania było współzawodnictwo klasowe w grze pamięciowej. Najlepszym zawodnikiem okazał się reprezentant klasy III. Gdy emocje już opadły wyemitowany został film o najciekawszych faktach charakteryzujących 48 państw Europy. Tym podsumowaniem zakończyło się nasze spotkanie.

Małgorzata Chodak

UE1

Spotkanie ze specjalistą

W dniu dzisiejszym nasi wychowankowie wzięli udział w spotkaniu ze specjalistą z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Myśliborzu. Chłopcy uczestniczyli w warsztacie dotyczącym pracy nad własnymi emocjami. Podczas zajęć pracowali na własnych emocjach, uczyli się je rozpoznawać, identyfikować je u innych oraz poznali mechanizm powstawania emocji i ich rodzaje. Na podstawie własnych doświadczeń chłopcy rozpoczęli naukę panowania nad procesem kierowania swoim stanem emocjonalnym i zaczęli rozumieć, że mają wpływ na to jakie emocje przeżywają, i że to właśnie oni decydują - dzięki procesom myślowym, którym emocjom ulegać chcą, a którym nie…
Podczas spotkania było wiele wesołych momentów, a humor i mila atmosfera spotkania ułatwiała tylko przyswajanie jakże potrzebnej wszystkim wiedzy.

ula1ula2ula3ula4ula5

Narodowy Dzień Flagi Rzeczpospolitej oraz 227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 25.04.2018r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji narodowego Dnia Flagi Rzeczypospolitej oraz poświęcony 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obie podniosłe uroczystości o charakterze narodowym są niezmiernie ważnym punktem w historii naszego kraju, dlatego też uczniowie przygotowali z tej okazji program artystyczny, który został zaprezentowany całej społeczności szkolnej.

Wiesława Kurnicka

flaga 01flaga 02flaga 03

Budki lęgowe dla ptaków

Przyszła wiosna, a więc pora wylęgów ptaków. Uczniowie naszej szkoły przy pomocy Pana Edka, wzięli udział w akcji budowy budek lęgowych. Budki zostaną zawieszone w różnych miejscach parku. Czekamy na liczne potomstwo ! :)
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!!!

Wiesława Kurnicka

budki

Wizytacja

W dniu 17.04.2018 r. nasz ośrodek odwiedzili Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Pan Maciej Kopeć, Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Pan Jerzy Sołtysiak, Starosta Powiatu Myśliborskiego Pani Danuta Patkowska, Wicestarosta Powiatu Myśliborskiego Pan Mariusz Norsesowicz, członek Zarządu Powiatu Myśliborskiego Pani Alicja Prill, Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Myśliborzu Pani Magdalena Grabowska – Jóźwiak.

wiz8wiz4wiz5wiz6wiz1wiz2wiz7

Dzień Ziemi - co możemy zrobić dla naszej planety?

22 kwietnia to z pewnością najbardziej ekologiczna data w ciągu całego roku. Przypomina nam o tym, że powinniśmy szanować nasze miejsce zamieszkania, któremu tyle zawdzięczamy. A raczej rzadko zastawiamy się nad tym na co dzień. Dlatego też nasi uczniowie na zajęciach omawiają tę tematykę i sprawdzają swoje wiadomości biorąc udział w konkursie - teście wiedzy ,,Ekologicznie proszę”.

Zwycięzcami są:
I miejsce- Mateusz Jurek
II miejsce- Patryk Cichoń
III miejsce- Kacper Michalski, Jacek Ziemski

Wiesława Kurnicka

dz2018

X Drużyna Harcerska ZHP „Rosomaki”

W naszym Ośrodku 1 marca 2018 roku rozpoczęła swą działalność X Drużyna Harcerska ZHP „Rosomaki”. Jako bohatera naszej drużyny przyjęliśmy Witolda Pileckiego: rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w KL Auschwitz. Wspaniała postać naszego bohatera zaimponowała nam dlatego stał się patronem naszej drużyny.

Dnia 17 kwietnia odwiedził nas w Ośrodku Komendant Hufca ZHP im. Bohaterów Akcji Pod Arsenałem w Myśliborzu hm. Rafał Topolski, który przy ognisku opowiadał naszym wychowankom o tradycjach i obrzędach drużyn harcerskich. Gawęda o Szarych Szeregach i Akcji Pod Arsenałem przykuła uwagę wychowanków, którzy w zaciekawieniu wysłuchiwali historii o pięknej postawie bohaterów i ich niepodważalnych czynach.

zhp1zhp2

Powitanie wiosny przy ognisku

W tym roku nadejście wiosny nie było przyjemne. Było szaro, zimno i wietrznie. Dlatego postanowiliśmy przywitać ją, gdy już obudzi się na dobre. Powitanie było gorące i smaczne, ponieważ odbyło się przy pieczeniu kiełbasek z finezyjnie ponacinanym wzorkiem. Zaopatrzeni w perfekcyjnie przygotowane kijki, ulubiony kechup i sos czosnkowy, rozkoszowaliśmy się wiosennym otoczeniem przyrody i smakiem pieczonej kiełbaski. Okazało się, że upieczenie dobrej kiełbaski nie jest takie proste, również rozpalenie ogniska okazało się problemową sprawą. Uratował nas członek samorządu uczniowskiego. Czas mijał nieubłaganie. Niestety lekcje tez musieliśmy odrobić, więc ugasiliśmy ognisko i zakończyliśmy te miłe chwile.

Małgorzata Chodak

ognisko1ognisko2ognisko3

MATEMATYCZNY SUKCES!!!

Międzyośrodkowy konkurs matematyczny – BYLIŚMY TAM I WRÓCILIŚMY ZWYCIĘSKO!

Wychowankowie naszego ośrodka: Dominik Tyszkowski, Adrian Wrzosek i Szymon Kolek zajęli III miejsce w kwalifikacji zespołowej, a Dominik Tyszkowski pokonując wielu konkurentów zdobył II miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Nasze tęgie umysły błyskały inteligencją wiedzą i umiejętnościami logicznego i matematycznego rozumowania.
Pękamy z dumy i serdecznie gratulujemy naszym wybitnym matematykom i przygotowującemu ich nauczycielowi, życząc jednocześnie dalszych sukcesów tak na polu matematyki jak i na polu innych przedmiotów.

rzepczyno2rzepczyno3rzepczyno4rzepczyno7rzepczyno6